Sztutowo

  • location_on Sztutowo

Sztutowo

Sztutowo to duża wioska (siedziba władz gminnych), która mieści się w województwie pomorskim, przy drodze łączącej Trójmiasto z Krynicą Morską, na Żuławach Wiślanych. Gmina Sztutowo oferuje dobrą bazę noclegową i gastronomiczną.

Co ciekawego w Sztutowie? PLAŻA

Plaża w Sztutowie jest piaszczysta oraz szeroka. W sezonie letnim, specjalnie dla Turystów przygotowane są strzeżone kąpieliska. Zejście do wody jest łagodne. Niedaleko plaży są dostępne toalety, w okresie wakacji na plaży funkcjonują przebieralnie oraz bary. 

DLA AKTYWNYCH

W gminie jest wiele rowerowych szlaków turystycznych: Bursztynowy, Nadmorski, Nadzalewowy, Mała Nadzelowowa Pętla Żuławska oraz Pętla Żuławska. Gmina oferuje dodatkowo dwa interesujące szlaki nordic walking: szlak zielony "Przez sztutowskie lasy" oraz szlak żółty "Muzealny".

PARK KRAJOBRAZOWY MIERZEJA WIŚLANA

Na obszarze Sztutowa założono park krajobrazowy Mierzeja Wiślana. Powstał w 1985 roku i zajmuje obszar ponad 4400 ha. Lasy to 75% obszaru parku, który obejmuje odcinek Mierzei Wiślanej od granicy z Obwodem Kaliningradzkim po Sztutowo. Powinniśmy tutaj zobaczyć wydmowe, o nieregularnych kształtach wzniesienia. Najwyższa wydma ma wysokość 49 m, nosi nazwę Wielbłądzi Grzbiet, a znajduje się na wschód od miasta Krynica Morska. Najistotniejszą atrakcją parku jest klif, położony niedaleko Piasków (dzielnica Krynicy Morskiej). Rezerwat przyrody Kąty Rybackie to część nadmorskiego lasu, jest rezerwatem kormorana czarnego i czapli siwej.

MUZEUM STUTTHOF

Jedną z ciekawszych atrakcji w Sztutowie jest Muzeum Stutthof na terenie obozu koncentracyjnego z czasów II Wojny Światowej. W Muzeum są prezentowane projekcje krótkich filmów obrazujących historię obozu. Muzeum czynne jest każdego dnia. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny. 

Godziny otwarcia:

  • codziennie w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 8.00 –18.00
  • codziennie w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8.00–15.00

POMNIKI POŚWIĘCONE MARSZOWI ŚMIERCI 

W Sztutowie możemy też zobaczyć kilkadziesiąt pomników upamiętniających Marsz Śmierci w 1945 r. Przede wszystkim są to skromne krzyże, pamiątkowe płyty czy kamienie. Najbardziej interesujący pomnik powstał w 2001 r., na terenie byłego obozu w Gęsi. To prostokątna ściana, która została obłożona, stylizowanymi na kartki z kartoteki obozowej metalowymi płytami.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.mikoszewo.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

95 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 722 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0